Slovníček pro zdraví
Autor příspěvku: Kateřina Boesenberg

Slovníček pro zdraví

Antioxidanty: 

Chceme, chceme, chceme!!
Antioxidanty jsou látky, které omezují aktivitu volných radikálů. Brání tělo proti volným radikálům a snižují tak pravděpodobnost vzniku možných závažných onemocnění jimi způsobenými. Vysoké hodnoty antioxidantů přijímaných přirozenou cestou nebo v kvalitním antioxidačním multikomplexu zlepšují zdraví, omlazují a prodlužují život.

 

Betakaroten:

Betakaroten je žlutočervený pigment, který se nachází v ovoci a zelenině. Jedná se o karotenoidní antioxidant zabraňující oxidaci buněk těle, což znamená, že napomáhá tělo chránit proti civilizačním chorobám. Lidské tělo si dokáže betakaroten přetvořit na vitamín A. Jeho konzumace je v podobě ovoce a zeleniny pro organismus velmi prospěšná a také velmi bezpečná, protože tělo si vždy přetvoří pouze tolik, kolik potřebuje.

 

Fytoestrogeny:

Fytoestrogeny jsou látky obsažené v určitých rostlinách a potravinách. Dokáží napodobovat účinky ženského hormonu estrogenu. Jejich účinek je nejpatrnější v období menopauzy, kdy ženské tělo přestává hormon estrogen přirozeně vyrábět.

 

Metabolický syndrom:

Projevuje se kombinací 3 závažných zdravotních problémů – inzulinové rezistence (před-cukrovkový stav – tkáň je necitlivá na působení hormonu inzulínu, jehož funkcí je snižování krevní hladiny cukru) nebo již následné cukrovky II. typu, vyššího krevního tlaku a obezity. Tyto změny vznikají převážně špatnou životosprávou, vlivy prostředí, ale také možnou genetickou predispozicí.

 

Polyfenoly:

Jsou to druhy antioxidantů, které napomáhají zlepšovat zdraví našeho organismu. Existuje přes 4000 druhů polyfenolů a naleznete je v různých druzích ovoce jako jsou např. jablka, borůvky, třešně, a jiné bobule, zelenině (brokolice, zelí, cibule aj), luštěninách, červeném víně, zeleném a bílém čaji, medu a mnoha jiných potravinách.

 

Taniny:

Taniny jsou látky, které se přirozeně nalézají v potravinách. Mají mimo jiné astringentní (svíravé) působení, a potraviny s jejich vyšším obsahem po ochutnání chutnají trpce a dotyčný může mít pocit „chlupatého jazyka“. Taniny se také vyznačují antioxidačním působením a chrání buňky proti poškození. Nalezneme je například v čokoládě, červeném víně, hroznech nebo čaji.

 

Volné radikály: 

Nechceme, nechceme, nechceme!!
Volné radikály v těle způsobují záněty, snižují imunitu, podporují virové infekce, stárnutí pokožky a organismu, neuro-degenerativní choroby jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova nemoc, významně přispívají ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění a diabetu a stojí za vznikem závažnějších onemocnění jako je rakovina.