S Klárou o zdravých barvách, nejen na dřevo
Autor příspěvku: Iveta Kulhánková

S Klárou o zdravých barvách, nejen na dřevo

 

Klára Auerová je moje bývala kolegyně z doby digitálního marketingu. Stejně jako pro mě, i pro ní je důležitý udržitelný rozvoj, zodpovědnost za životní prostředí a zdravé žití, takže mě ani nepřekvapilo, že se vrhla na používání a později i prodej přírodních mléčných barev, můžete se podívat na www.mlekovky.cz. Ty chce v Čechách i vyrábět. Spolu jsme si povídaly nejen o jejím projektu na Hithit.cz, ale i o zdravém životním stylu.

 

Kláro, začněme tím aktuálním, proč ses rozhodla mléčné barvy sama vyrábět?

Mléčné barvy jsem objevila před víc než rokem a půl. Několik měsíců jsem je zkoušela a učarovaly mi natolik, že jsem se rozhodla je u nás prodávat. Ceny barev jsou ale, na rozdíl od západní Evropy, pro nás dražší a pokus o snížení cen dopadl tak, že jsem dostala šanci, přenést finální výrobní proces do Čech. Jde o ruční výrobu.  

 

Jaké jsou náklady?

Nejsou extrémně vysoké, ani nízké, ale bavíme se o statisících. Přibližně polovinu potřebných financí mám půjčených z vlastních zdrojů, ale ještě mi část chybí. Chybějící částku se snažím získat prostřednictvím serveru Hithit.

 

Když na Hithit nezískáš potřebný obnos, pustíš se i tak do výroby? A co bude s penězi, které lidé přispěly?

Jednám teď s případným investorem a pokud nezískám dostatek peněz na Hithitu, budu se muset víc zadlužit. Výrobu chci spustit a dle situace uvidíme v jakém rozsahu. Pokud se projekt na Hithitu zruší, lidé dostanou peníze zpět. Každý přispěvatel mi ale může napsat a barvy si za stejné ceny jako na Hithitu objednat, to bude moje poděkování za jejich podporu. Pokud to klapne, peníze poslouží na nákup základních surovin, výrobu a tisk etiket, licenci a know-how.  

 

Proč jsou mléčné barvy tak dobré?

Jsou 100% přírodní, netoxické a bez těkavých látek. Prodávají se v prášku a v této formě mají neomezenou trvanlivost. Natřené dřevo má krásnou strukturu, matný povrch a pořád může dýchat. Navíc jsou to jedny z nejstarších barev na světě.

 

Co je problém konvenčních barev? Proč je lepší se jim vyhnout?

Jejich výroba i použití zatěžuje přírodní prostředí. Pokud barvy (i malé zbytky) vylijete do kanalizace, chemie v nich obsažená se nedá zničit, vyčistit a teče dál do řek a podzemních vod. Druhá nevýhoda více přímá je, že jejich těkavé látky, výpary se vylučují jak při natírání samotném, tak i později do interiéru. Dýcháte několik let chemii. A pokud máte děti, víte jak různé věci okusují a cucají. Někdo si řekne no troška chemie… ale ono téměř ve všem je troška a ve finále je to komplex chemických sloučenin a výparů, které neustále máme doma a dýcháme je. Pak se divíme kolik lidí má alergie, astma a při té nejhorší variantě rakovinu.  

 

Dají se použít jen na dřevo, nebo i na něco jiného?

Barvy jsou ideální na dřevo nebo porézní povrchy. Kasein s vápnem působí na póry dřeva a vsakují se do nich. Pro jiné povrchy se dá použít za pomoci dalších produktů, které nabízím v e-shopu. Hlavně v rámci renovace nábytku se používá Bonding nebo podkladový nátěr.

 

Používají se stejně snadno jako barvy konvenční, nebo je v tom nějaký rozdíl?

S barvami se pracuje výborně, nezanechávají tahy štětcem a i proto jsou vhodné pro začátečníky. Rozdíl oproti jiným barvám je jejich konzistence, která je víc tekutá.

 

Kolik barvy je potřeba třeba na natření 4 židlí? Stačí mi samotná barva, nebo potřebuji i nějaký základ nebo vosk?

1 litr barvy (230g balení barvy) je asi na 7 m2. Vždy záleží na nasákavosti dřeva, jestli je to neupravené dřevo nebo je již povrch nějak ošetřen a méně saje. Pokud budeme počítat židle i se sedákem, pro plné krytí barvy budeš potřebovat asi 160 – 200 g barvy, záleží na velikosti židlí. Barvu je potřeba na nábytku ochránit voskem, lakem nebo olejem, aby byla otěru a vodě odolná.

 

Jak jsi je vůbec objevila? Kde ses s nimi poprvé setkala?

Našel je můj muž, když hledal inspiraci pro náš dům. Chtěli jsme zdravý interiér. Hledala jsem o barvách vše co se dalo na webu najít, pak jsem si objednala několik různých druhů a zkoušela. Ty, s kterými se mi nejlépe pracovalo, jsem začala prodávat.  

carousel-kytky-cervene

Vidím, že je pro tebe udržitelný životní styl důležitý. Co ještě děláš pro „dobro naší planety“?

Zrušila jsem chemickou kosmetiku. Nelíčím se už několik let, vše jsem vyhodila. Je i přírodní kosmetika, ale i tu používám minimálně. Doma používáme čistící prostředky bez ropy, fosfátů, syntetických vůní od českého výrobce. Snažím se minimalizovat plastový odpad, ale ještě se mi to úplně nedaří. Žijeme v dřevostavbě, i když není úplně čistě z přírodních materiálů, snažili jsme se najít kompromis mezi pohodlím, vkusem a financemi.  

 

Co tvůj vztah k jídlu?

Můj vztah k jídlu je kladný, ale záleží k jakému jídlu. Už odmala jsem zrovna nemusela maso. Školní jídelna mě odradila natolik, že jsem pár let maso nejedla, ale vegetariánství to zrovna nebylo, v té době se o něm ani moc nevědělo. Maso jím, ale omezeně a jen drůbež nebo libové vepřové. Pak jsem měla období kdy jsem nemohla ani cítit ryby, nevím proč. Teď ryby miluji. A takové Sashimi z ryby, kterou jste si před 5 minutami ulovili na provázek uprostřed moře, na to se nezapomíná. Vaření mě baví, ale ne zrovna to každodenní vaření, navíc když vám dítě řekne, že to jíst nebude… Mám ráda různé chutě a kuchyně, ráda používám koření a bylinky a experimentuji. Má knihovna kuchařek se docela rozrůstá, jen nějak nestíhám vše vyzkoušet.

 

A zdravá strava?

Už několik let sleduji zdravé stravování, nějak to nepřeháním, mám své hříchy, ale omezuji je tak, aby to bylo pro mě snesitelné. Je pravda, že postupně zjišťuji co vše mi už nechybí, nepotřebuji to a přestalo i chutnat. Díky zdravé stravě jsem našla spousty potravin, bez kterých už teď ani nemůžu fungovat.

 

Jak se udržuješ v kondici?

Každý den jdu na procházku na hřiště nebo do lesa, ale trénink to není. Máme rádi hory v zimě i v létě a až naše dcera ještě trošku povyroste, bude toho pohybu snad víc. Lyže a BC běžky jsem vyměnila za boby. Na skalách se už netrápím, teď lezeme po kamenech. Túry ve vyšších nadmořských výškách vystřídaly prolézačky. :)

 

Máš nějaký zaručený tip pro zdraví?

Tak akorát slunce, zdravý vzduch a čistá voda. Pak už pro každého platí něco jiného. Všeobecně se dá říct, že zdraví škodí hlavně stres, vnitřní nepohoda a hodně špatné stravování.

 

Co bys popřála čtenářům do nového roku?

Do Nového roku přeji Health Jamu a všem jeho čtenářům spousty dobré lokální zeleniny, ovoce, luštěnin a bylinek. Aby jste si při sportování neodšťavnili tělo, ale nějaké ovo-zele pro dobrý fresh. Ze všech dovolených dovezli namísto nevolností a různých breber to nejlepší koření, čaje a kávu. Každý den si osladili pusou od vašich nejmilovanějších. A abyste po celý rok byli plní lásky, štěstí a zdraví.

Klára Mlékovky  

 

Kláro, děkuji a přeji ti, ať se podaří najít sostatek drobných investorů, nebo jeden hlavní, kteří ti umožní vyrábět tyhle úžasné barvy u nás a čímž se stanou mnohem dostupnější pro všechny z nás. A  vám, milí čtenáři, přeji vše nejlepší v novém roce, ať máte dovahu jít za svými sny a ty se vám splní. A také hodně zdraví, jak jinak.

Vaše Ivet

 

carousel-kytky-zelene2