Asi ta nejlépe položená otázka, raději než zda je pro nás kravské mléko zdravé je, zda ho potřebujeme pít, abychom byli zdraví? Odpověď, na které se shoduje většina odborníků, zní: Ne.
To ale neznamená, že musíte mléko ze stravy úplně vyloučit. Pokud vám nepřináší žádné zdravotní problémy (například průjmy, plynatost, ucpaný nos či zahlenění) a dobře ho tolerujete, 1 sklenice (125 ml) kvalitního bio kravského mléka denně jako součást vyrovnaného zdravého jídelníčku je v pořádku.
Jeho nadměrná konzumace má dnes prokázané spojení s osteoporózou, záněty či zvýšeným výskytem rakoviny prostaty a vaječníků.
Problém s konzumací kravského mléka také nastává v případě, pokud trpíte laktózovou intolerancí nebo alergiemi, ekzémy či astmatem, respiračními chorobami, jakýmikoli autoimunitními chorobami, cukrovkou či kardiovaskulárním onemocněním. V tomto případě pro vás kravské mléko není vhodné.
Nejedná se pouze o laktózovou intoleranci či o saturované tuky omega 6, které jsou pro-zánětlivé, ale také o bílkovinu zvanou kasein A1, která se v mléce nachází. Reakce na bílkovinu kasein A1 je velice častá a u relativně velké skupiny jedinců vytváří silné zánětlivé reakce a výrazně zhoršuje jejich zdravotní stav.
Mléko s obsahem A1 pochází z krav chovaných v střední a severní Evropě a jedná se o Holštýnský skot. Naopak mléko s obsahem kaseinu A2 tyto reakce nevyvolává. V České republice je Jerseyský skot, jehož mléko obsahuje A2, vzácný a pro komerční účely se nechová. V jižní Evropě se však krávy s A2 mlékem chovají. Z tohoto důvodu doporučujeme alternativu kozího či ovčího mléka, které je pro organismus daleko přijatelnější, v České republice je dostupné a A2 kasein také obsahuje.
Polemiku o tom, zda je kravské mléko vhodné pro děti si můžete přečíst v našem dalším článku.