Tuto rostlinu můžeme vidět na loukách, v křovinách, na okrajích cest a listnatých lesů, podél řek. Hojně se rozrůstá a stává se invazivním plevelem. Na jejích květech se rád pase hmyz. Dříve se zběhovec pěstoval v bylinkových zahradách, ale postupem času se na tuto skvělou bylinu pozapomnělo. Až v poslední době se opět vrací do zahrad v podobě šlechtěných okrasných rostlin.
Tato rostlina patří do čeledi hluchavkovitých, měří max. 20 cm. Zběhovec má plazivý, čtyřhranný stonek a rozmnožuje se plazivými výběžky. Jeho listy jsou epileptické, dužnaté a přisedlé. Rostlina kvete od dubna do července a modrofialové květy vytvářejí vrcholový klas. Plodem je tvrdka.
Obsahuje minerální látky, třísloviny, hořčiny, éterické oleje, organické kyseliny a další účinné látky.
Celá rostlina chutná nahořkle a mladé lístky můžeme přidávat do salátů.
Sběr:
Kvetoucí nať , sušit ve stínu
Použití:
Má lehce sedativní účinky, uklidňuje a podporuje zdravý spánek.
Účinkuje při kašli, nachlazení, záněty průdušek, astma, napomáhá odkašlání a vylučování hlenů. Tlumí dráždivý kašel a dušnost. Dále se doporučuje při zánětu hlasivek a ztrátě hlasu
Při virózách snižuje vysokou teplotu a zároveň zklidňuje nervový systém přepjatý díky nemoci.
Zběhovec reguluje krevní tlak, snižuje tepovou frekvenci, zmírňuje palpitaci. Jedná se o srdeční tonikum, zklidňuje krevní oběh.
Podporuje trávení , zmírňuje žaludeční obtíže, zlepšuje chuť k jídlu, zklidňuje průjem, záněty střev, dyspepsie.
Reguluje hladinu estrogenů v těle ( snižuje ji). Snižuje premenstruační syndromy ( bolesti prsou). Zmírňuje krvácení a křeče v břiše. Snižuje a potlačuje tvorbu mateřského mléka.
Snižuje krvácení, proto je vhodná při hemeroidech, krvácení z nosu nadměrná menstruaci.
V tomto případě je vhodný nálev nebo tinktura.
U pohybového ústrojí můžeme zběhovec použít při hojení zlomenin kostí a kloubů. Zmírňuje bolest svalů, kostí a kloubů
Zde je dobrá mast:
500 g sádla, nasypeme do něj hrst zběhovce a necháme macerovat do druhého dne. Celý cyklus opakujeme 2 x až 3x. Nakonec mast rozehřejeme, přidáme 30g včelího vosku.
Kožní choroby a rány
Látky zběhovce působí hojivě, vhodný na podlitiny, pohmožděniny, odřeniny. Zmírňuje krvácení.
Zde jsou vhodné obklady, koupání v odvaru. Mohou být i kašovité obklady z listů.
Je vhodný i na zánět vředů, gangrén a píštělí. Má antioxidační a protizánětlivý účinek.
Tato rostlina harmonizuje štítnou žlázu, reguluje její nadměrnou funkci ( hypertyreozu). Má hypoglykemický účinek, je vhodný při diabetu mellitu 2,typu
Je známo , že Nicholas Culpeper k čerstvě vymačkané šťávě z rostliny přidával med a tuto směs používal k ošetření vředů.
Kontraindikace
Nepoužívat dlouhodobě! Při užívání se může vyskytovat ospalost či sedace. Nepodávat při hypoterioze, či s endokrinními poruchami, jako je hypopituitarismus, adenom hypofýzy nebo hypogonadismus. Opatrnost při cukrovce a opatrnost při užívání léků nebo jiných bylin ovlivňující krevní tlak. Při osteoporoze a perorální antikoncepci je vhodná konzultace s lékařem. 2 týdny před jakýmkoliv chirurgickým zákrokem je nutné zběhovec přestat užívat. Neužívat při těhotenství a kojení.