Nedostatek pohybu, sociálních kontaktů, omezení pohybu a cestování, všudypřítomná čísla a statistiky, protichůdné názory i interpretace a hlavně strach a zmatek. To je nová doba, doba koronavirová. Jak se s ní vypořádat?
Pro naše zdraví je vždy důležité mít na paměti, že se nejedná jen o naši fyzickou schránku, ale že je třeba pečovat i o mysli a duši, abychom byli v pohodě. Na úrovni těla je to přiměřený a pravidelný pohyb, který posiluje naše svaly, plíce, šlachy, kosti, ale i imunitní systém a dokáže vyvolat záplavu endorfinů i úsměv na tváři. Cvičit se dá doma, v lese, v parku, stačí svižná procházka, několik pozdravů slunci nebo třeba s dětmi skákat panáka a hrát na babu. Efekt se dostaví vždy. A pokud zase napadne sníh, běžte bobovat, ano, i vy, dospěláci. Snad při žádném sportu jsem na tváři dospělých neviděla tolik čisté a nefalšované radosti jako při bobování a sáňkování.
Druhým aspektem péče o tělo je strava, lehká, pestrá. Dbejte na to, abyste jedli duhu a aspoň 5 porcí zeleniny případně ovoce denně. Zelenina je lepší, protože neobsahuje tolik cukru. Mimo to, že tyhle dva druhy potravin jsou plné enzymů, vitaminů a minerálních látek obsahují i vlákninu, která je důležitá pro naše střeva. A jak uvádějí studie, zdravý mikrobiom úzce souvisí mj. se správnou imunitní odezvou. Oprašte svůj starý odšťavňovač a začněte juicovat. Zkuste smíchat šťávu z 1 jablka, 3 mrkví, 4 listů kadeřávku, 2 hrstí špenátu se šťávou z poloviny citrónu, větší špetkou kurkumy a malou špetkou kajenského pepře. Tahle kombinace obsahuje velké množství vitamínu K (který spolu s vitamínem D pomáhá předcházet dramatickému průběhu covid onemocnění), vitamín C, betakaroten, který je dobrý nejen na pleť, zrak, ale tím, že je prekurzorem vitaminu A také pomáhá posilovat slizniční imunitu, která je nyní dost důležitá. Kurkuma je protizánětlivá a kajenský pepř krásně prohřívá. Abyste měli dostatek vlákniny, můžete si dělat i smoothie, například 1/2 červené řepy, 1 jablko a banán – skvělá kombinace na svačinu, která dodá energii, posílí krev, střeva…
Nutriční nedostatky se snažte řešit spíše pomocí pestré stravy než doplňků. Mnoho minerálů i nenasycených tuků obsahují ořechy a semínka, jehněčí a divočina jsou též výbornými zdroji minerálů i železa. Tučné mořské ryby také. Ale ani naše ryby jako kapr nebo pstruh by na vašem stole neměly chybět. A samozřejmě nezapomínat na pitný režim.
Na co je lepší zapomenout jsou všechny fast food potraviny, sladkosti, ochucovadla, rafinované potraviny a další, o kterých už jistě víte, pokud sledujete náš web pravidelně.
Na úrovni mysli je nejdůležitější nepouštět si k sobě negativní osoby, informace, ani myšlenky. Nejsnazší je přestat sledovat zpravodajství a nepodlehnout strachu. Protože když se bojíme, jednáme úplně jinak, než bychom jednali v pohodě. Naše vnímání světa je pak zkreslené, vše se bude jevit více negativní. Christ Wark, průvodce holistickým přístupem k léčbě rakoviny, doporučuje vypnout zprávy jako jednu z efektivních strategií klidné mysli a duševní pohody. A já s ním souhlasím. Není to o tom schovávat se před realitou, ale je to o tom, uvědomit si, že hlavní motiv zpravodajství (noviny, televize, internet) je sledovanost, nikoli informovanost.
Práce s negativními myšlenkami je běh na dlouhou trať, ale proč nezačít právě teď za stále dlouhých zimních večerů? Začněte pomalu, přečtěte si nějakou inspirativní knihu, poslouchejte hudbu, která se vám líbí, sledujte plamen hořících svíček. A pomaličku otevřte dveře do světa meditace. To je totiž nejlepší způsob, jak se naučit pracovat se svojí myslí.
A také nezapomínejte na pohyb :-)
Přeji Vám pevné zdraví i pevné nervy.