Dvě hlavní charakteristiky červeného zelí, jeho sytá barva a lehce pepřová chuť , napovídají, že se v zelí skrývají dvě látky, účinné proti rakovině. Červený pigment je dán přítomností flavonoidů, kdežto ostrá chuť je výsledkem přítomnosti sloučenin síry.
Mimo tyto důležité fytochemikálie červené zelí přispívá k celkovému zdraví vysokým obsahem vlákniny, vitamínů a minerálů. 100 g nasekaného zelí obsahuje jen 31 kalorií, žádný tuk a 1 gram bílkoviny. Ze 100 g získáte 8 % denní doporučené dávky vlákniny. Nerozpustná vláknina z červeného zelí pomáhá předcházet zácpě, snižuje riziko vzniku onemocnění střev a přináší úlevu od některých zažívacích problémů, např. syndrom dráždivého tračníku.
Navíc zelí obsahuje velké množství vody a podle Harvard School of Public Health je tak vhodnou potravinou při redukčních dietách, nebo když si chceme udržet váhu.
100 g syrového zelí pokryje celodenní potřebu vitamínu C, takže je srovnatelné s citrusy. Vitamín C je dobrý antioxidant, tudíž je protizánětlivý a tím, že chrání buňky v těle pomáhá předcházet chronickým onemocněním, jako například onemocnění srdce. naše tělo potřebuje vitamín C k tvorbě kolagenu, který je důležitý např. při léčbě různých poranění. Zároveň posiluje imunitu. Červené zelí obsahuje o polovinu více vitamínu C než zelí bílé.
Všechny typy zelí pomáhají snižovat hladinu cholesterolu, a jelikož patří mezi brukvovité, jenž jako jediná zelenina obsahuje sloučeniny síry nazývané glukosinoláty, pomáhá i při snižování rizika rakoviny. Glukosinoláty formují isothiocyanáty, které zmírňují záněty a bojují s bakteriemi. Červený pigment pochází z flavonoidů, jmenovitě z cyanidinu, který funguje jako antioxidant. Cyannidin spolu s isothiocyanáty pomáhají předcházet některým druhům rakoviny tím, že zastavují růst rakovinotvorných buněk. V dubnu roku 2012 Zdravotní centrum z Vanderbilt University v USA zveřejnilo výzkum , podle kterého u žen s rakovinou prsu, které pravidelně jedly brukvovitou zeleninu, kleslo riziko úmrtí o 62 %. Některé další studie poukázaly na to, že červené zelí je účinné i u rakoviny tlustého střeva, prostaty či močového měchýře.
Příprava
Nejlépe uděláte, pokud zelí budete jíst syrové, například v salátu, nebo ve freshi. Zachová si tak co nejvíc vitaminů. Velká část vitamínů je rozpustná ve vodě, takže pokud zelí budete vařit, zkuste dobu co nejvíc zkrátit. Některé výzkumy ukázaly, že i tepelná úprava červeného zelí pomáhá uchovat důležité antioxidanty, takže ať už kysané, nebo dušené, dejte si.
Ovšem přípravu doporučujeme doma, protože průmyslově připravované kysané zelí obsahuje spoustu dalších přísad, které vám už tolik ku prospěchu nebudou.
I když je zelí super potravina, která pomáhá jak v prevenci a boji s různými typy onemocnění, tak při hubnutí, vždy si jídelníček rozšiřte i o další ovoce a zeleninu. Na jeden druh potraviny, i když je to superpotravina, se zkrátka spoléhat nedá.