Už jste začali detoxikovat nebo máte obavy, že to je moc složité a náročné na suroviny? Pojďme se spolu podívat, že například takové nápoje lze vyřešit velice snadno.
Voda
Každý den začněte sklenicí teplé vody se šťávou z citrónu. Během dne je nejlepší pít vlažnou vodu. Pozor, aby nebyla moc studená, ochutit ji můžete šťávou z citrónu nebo z jiného čerstvého ovoce. Na popíjení během dne je velmi příjemná kombinace vody s pár kousky pomeranče a několik lístků máty.
Freshe
Ano, doporučujeme alespoň jeden fresh z čerstvé zeleniny denně. Ale co dělat, když nemáte odšťavňovač a nechce se vám investovat každý den desítky korun do Ugo šťáv nebo jiných čerstvých šťáv v restauracích? Můžete si koupit šťávu ze za studena lisované zeleniny. V samoobsluze najdete například 100% šťávu z jablka a řepy lisovanou za studena, bez jakýchkoli aditiv. Uchovává se v lednici a po otevření vydrží asi dva dny. Hledejte ji proto v sekci, kde jsou saláty, ne u džusů. A pozor, 100% šťáva není to samé co džus ze 100% koncentrátu, tomu se (nejen) v rámci detoxu vyhněte. Můžete si udělat i ovocnou šťávu, grepovou nebo pomerančovou. Šťávu buď manuálně vymačkáte nebo můžete ovoce dát do mixéru a poté doplníte vodou. Zůstane vám tak dužina a nepřijdete o cennou vlákninu. Rozmixovat můžete i měkké ovoce. Pokud ani to nepomůže, dejte si zeleninu jako takovou, třeba v salátu.
Alternativní mléka
Sójové, rýžové či mandlové mléko můžete sehnat ve specializovaných prodejnách, ale například sušené sójové mají v každém větším supermarketu. To vydrží o něco déle. Sice není tak vhodné jako to tekuté, ale pokud se bez mléka (třeba do vloček) nemůžete obejít, vyzkoušejte to nejdostupnější a určitě se pokuste nahradit mléko kravské, aspoň v rámci detoxu. Mandlové mléko si můžete doma snadno vyrobit. Mandle necháme asi 15 minut „koupat“ ve vařící vodě, aby šla dobře sloupnout slupka. Necháme je oschnout, nastrouháme a smícháme s vodou. Takhle je louhujeme asi 2 hodiny. Pak směs dáme na chvíli do mixéru a nakonec důkladně přecedíme. Když se budete dlouhodobě vyhýbat kravskému mléku, zjistíte, že nakonec skoro žádné nepotřebujete. Pokud si potrpíte na sýry, budete muset zavítat do sýrárny pro ty z kozího nebo ovčího mléka. Stejně je to tak s jogurty, kde ještě můžete vyzkoušet sójové. Při nákupu jakýchkoli potravin si vždy pozorně přečtěte obal, zda výrobek neobsahuje nevhodné přídavné látky jako cukry, barviva a různé konzervanty.
Smoothies
Když vyřešíte problém mléka, můžete si v mixéru udělat smoothie. Na čerstvé jahody je ještě brzy, podívejte se do mrazáku, zda tam nemáte schované nějaké ovoce z léta. Případně si můžete udělat smoothie s ořechy nebo zkuste přidat avokádo, je to trochu divná kombinace, ale někomu může zachutnat.
Čaje
Černý čaj a ovocné sáčkové čaje raději vyřaďte a zaměřte se na čaje zelené (bez příchuti), bílé nebo bylinkové. Vyzkoušet můžete i roibos. Pro očistu organismu je skvělý čaj z kořene pampelišky, který budou mít v každé lékárně. A když ne, jistě vám doporučí nějakou jinou alternativu. Můžete si udělat i svůj domácí ovocný čaj, stačí horkou vodou zalít sušená jablka, borůvky, šípky nebo i rozinky. Sušené ovoce je na čaje ideální, pouze se louhuje o něco déle, než jste zvyklí. Proto je lepší připravit si najednou větší množství. Pro zvýraznění chuti můžete přidat tyčinku skořice. Výborně chutná také čaj z čerstvé máty nebo ze zázvoru.
V restauraci
Možná si říkáte, že všechno to povídání je sice hezké, ale co máte dělat, když jdete večer s přáteli ven. Nejen, že si nemůžete dát pořádně nic k jídlu (této tématice se, pokud budete mít zájem, můžeme věnovat v dalším příspěvku), ale hlavně si ani nemůžete dát pořádně nic k pití. Žádný alkohol může být sám o sobě už dost velká restrikce. Dohromady s vyloučením dalších ochucených nápojů už vám toho opravdu ke konzumaci moc nezbyde. Snad jen poznámky od okolí. Dejte si čaj s tím, že je vám chladno, objednejte si domácí citrónovou šťávu s tím, že řídíte, poproste, zda vám nemůžou v restauraci přinést vodu a k tomu čtvrtku citrónu. Nebudete to z počátku mít lehké, ale detox netrvá věčně a třeba se pak ani k alkoholu už nebudete chtít vracet. Když bude opravdu nejhůř, dejte si nealkoholické pivo nebo deci červeného vína. Vyhněte se veškerému tvrdému alkoholu a jeho různým kombinacím. Ani pivo není vhodné.