Dýně, sezónní oranžová zelenina, představuje skvělou „dva v jednom“ zeleninu.
Dýně se dá přidat do všeho. Můžeme z ní připravit skvělé dýňové sušenky nebo muffiny, polévku, ravioli nebo jako pečenou přílohu k masu či rybě třeba s červenou cibulí, česnekem a rozmarýnou. Červená cibule, česnek, rozmarýna a dýně je v této kombinaci skvělá imunitní čtyřka.
Dýně je zároveň vynikající i pro vegetariány. Obsah bílkovin není sice až tak zajímavý, zato škála vitamínů a minerálních látek, které vegetariáni či vegani mohou postrádat (B9, B12, železo, mangan, zinek) je velmi pestrá.
Dýně definitivně patří mezi potraviny, které mají na tělo léčebný účinek. Obsah betakarotenu (které si tělo následně přetvoří na vitamín A) působí příznivě na ochranu a regeneraci tkání. Pokud s dýní sníte i nějaká ta dýňová semínka tak si toto působení mnohokrát navýšíte. Zinek a betakaroten jsou totiž jedničky v tkáňové regeneraci. To platí třeba i pro akneózní či ekzematickou pokožku.
Betakaroten se také řadí mezi antioxidanty chránící proti vzniku kardiovaskulárních chorob a rakoviny a pravidelná konzumace dýně přispívá ke snižování rizika vzniku těchto civilizačních chorob.
Vitamínů a minerálních látek obsahuje dýně celou škálu, ale my bychom kromě betakarotenu také rádi upozornily na draslík, který hraje důležitou roli při snižování krevního tlaku, prevenci mozkové mrtvice a před vznikem ledvinových kamenů.
Nejzdravější příprava dýně je tepelně ji upravit v páře (ne ve vodě) nebo pečením s trochou např. olivového oleje (pozor: ne panenského/extra virgin!). To zabrání ztrátě antioxidantů a napomůže k uvolnění betakarotenu. Ideálně dýni nikdy nepečte nad 170 stupňů.
Toto upozornění je hlavně z důvodu přepalování olejů, které při dosáhnutí svých maximálních bodů zahřátí začnou uvolňovat škodlivé rakovinotvorné látky.