Jarní bylinky – bříza, medvědí česnek a borovice kleč
Autor příspěvku: Dagmar Škodová

Jarní bylinky – bříza, medvědí česnek a borovice kleč

Dny jsou delší a teplejší. Na stromech se objevují pupeny, rostliny začínají klíčit a růst. Ptáci přilétají z teplých krajin, stavějí si hnízda a snášejí vejce. Zvířata si hledají partnery a přivádějí na svět mláďata. Meteorologické jaro začíná 1. března a končí 31. května. Jarními měsíci jsou březen, duben a květen.

Jaké rostliny můžeme sbírat, co si z nich můžeme udělat a jaký význam mají pro naše zdraví?

Postupně si představíme 7 jarních bylinek, které by na jaře rozhodně neměly utéct vaší pozornosti.

 

Bříza bělokorá – Betula pendula

Doba sběru: březen – duben

Použití: je to rostlina oblíbená při použití v jarních kůrách k „čištění krve“. Používá se k proplachování a léčbě lehčích bakteriálních a zánětlivých onemocnění močovodů, k prevenci tvorby močových kamenů a písku. Dále je dobrá na ekzémy, obzvláště je účinná na mastnou pleť a akné. Odvar smíchaný s olivovým olejem pomáhá proti padání vlasů. Cukerná míza ze stromu se získává na jaře navrtáním kmene na straně obrácené k jihu.

Obsahuje: betulin, silice, taniny a cukr.

 

Česnek medvědí – Allium ursinum

Doba sběru: duben – květen

Použití: používá se na akutní i chronické průjmy, plynatost, koliku, zácpy s kolikou, choroby střev, nespavost, úzkost, ekzémy, akné, nedostatky ledvin a močového měchýře, vysoký krevní tlak a závratě.

Pozor: obsahuje silice, a proto může vyvolávat otoky hrdla, potíže s dýcháním, zarudnutí pokožky. Při nadměrném používání může vyvolat průjem, nadýmání a záněty ledvin.

Využití v kuchyni: listy medvědího česneku se používají do salátů, polévek, omáčeknebo jen tak na chléb s máslem. Medvědí česnek můžete přidat také do populárních smoothies. Výborné je pesto!

Na pesto z medvědího česneku budete potřebovat:

  • 3 hrsti listů medvědího česneku
  • 6 až 7 lžic olivového oleje
  • lžičku soli
  • 1 až 2 stroužky česneku
  • 3 lžíce piniových oříšků
  • 6 lžic parmezánu
  • lžíci citronové šťávy

Všechny ingredience rozmixujte na pastu. 

 

Borovice kleč – Pinus mugo

Doba sběru: únor – březen: jehlice a pupeny, celý rok: pryskyřice a kůra

Použití: sirup z pupenů léčí chronické bronchitidy a katary. Mast můžeme použít na revmatické bolesti. Kapky esence přidané do koupele odstraňují únavu.

Pozor: Borovice má řadu léčivých účinků, neměla by se však používat dlouhodobě. Látka terpen totiž působí po nějaké době dráždivě. Úplně vyhnout by se jí měli lidé s onemocněním jater, ledvin nebo trávicího ústrojí.