Cuketový perník
Autor příspěvku: Monika Novotná

Cuketový perník

Miluju cuketu, v létě patří spolu s červenou řepou, špenátem a fazolkami k té zelenině, kterou používáme v kuchyni nejčastěji. Z domácí zahrádky je ještě víc nadupaná než kupovaná v supráči. Díky své neutrální chuti se dá použít na různé způsoby. Navíc je i zdraví prospěšná. Jednak obsahuje velké množství vody a také díky slizu má blahodárné účinky na střeva a zažívání. Cuketu používám jednak na placky, zelí, restovanou s rajčatovým protlakem a s oblibou s ní i peču. Narazila jsem na recept od Kitchenette, upravila poměr mouky a cukru a vytůnila ho malinami. S domácí malinovou marmoškou byl super. Teď už jsou maliny za zenitem, nicméně můžete je nahradit třeba ostružinami nebo jakýmkoli drobným ovocem, které máte po ruce.

 

Suroviny:

2 hrnky žitné celozrnné mouky
1 hrnek špaldové celozrnné mouky
1/2 hrnku třtinového cukru
3/4 hrnku rostlinného oleje (rýžový, kokosový, slunečnicový)
3 vejce
3 hrnky jemně strouhané cukety
1 lžička sody
2 lžičky prášku do pečiva
3 lžíce pravého kakaa
špetka vanilky
1 lžička mleté skořice
2 lžičky perníkové koření
špetka soli
kůra z jednoho bio citrónu
2-3 lžíce chia semínek

 

Postup:

Předehřejte troubu na 180°C, horkovzdušnou na 160°C. Hlubší plech vyložte pečícím papírem.
V míse smíchejte všechny suché ingredience. Cuketu nastrouhejte na jemno, šťávu neslévejte, nemusíte tak použít žádné mléko. Přidejte vejce, olej, chia semínka, citrónovou kůru a promíchejte.
Do cuketové směsi vsypejte suchou směs. Promíchejte je, ať se spojí, ale nepřežeňte to, jedlá soda a prášek do pečiva nemají rádi dlouhé míchaní. Těsto přelijte na plech a pečte asi 30 minut. Špejlí otestujte, zda je perník hotový. Těsto by nemělo být tekuté, ale díky cuketě bude stále vláčné.