Polévka z dýně, kořenové zeleniny a červených fazolek, ochucená bylinkami. Fazole jsou bohatým zdrojem bílkovin a vlákniny, ale pro své nadýmavé účinky nejsou příliš oblíbené. Dlouhé namáčení a vaření s bylinkami jejich nepříjemnou vlastnost mírní na minimum. Saturejka, majoránka, tymián… všechny usnadní trávení a dodají polévce další chuť. Pokud nemáte čerstvé, klidně použijte sušené.
Suroviny:
(4 porce)
- 400 g dýně Hokkaido
- 300 g kořenové zeleniny (např. 3 mrkve, 2 petržele a kus celeru, ale poměr je variabilní)
- červené fazole, přes noc namočené v trojnásobném množství vody – v suchém stavu 60g
- malý svazek saturejky (tymiánu, majoránky – co zrovna máte, můžete kombinovat)
- 1 menší cibuli
- 2 stroužky česneku
- sůl, pepř
- olivový olej
- lžíci přečištěného másla
- hrst nasekané zelené petrželky
Postup:
- Na pařák ve větším hrnci dejte očištěnou a na větší kusy nakrájenou dýni a kořenovou zeleninu. Osolte, podlijte dostatečným množstvím vody a přiveďte k varu. Potom zmírněte plamen, přiklopte poklicí a nechte zeleninu asi půl hodiny měknout.
- Mezitím vsypte do tlakového hrnce slité fazolky, přihoďte větvičky saturejky, přidejte lžíci oleje a zalijte vodou. Přiveďte k varu, připevněte poklici a natlakujte hrnec. Pak stáhněte plamen na minimum a po deseti minutách odstavte z ohně. Nechte ještě tři minuty dojít.
- Změklou dýni s polovinou kořenové zeleniny přesuňte do mixéru a rozmixujte se 700 ml horké vody. Oranžový krém přelijte do hrnce, přidejte scezené fazolky a přiveďte k varu. Pak plamen vypněte a podle chuti osolte a opepřete.
- Jemně nakrájenou cibulku a česnek nakrájený na plátky nechte zesklovatět na lžíci másla. Z páry vyndejte zbylou zeleninu a nakrájejte na kostičky. Přihoďte k cibuli a česneku a společně orestujte.
- Hotovou polévku rozdělte do misek, přidejte orestovanou zeleninu a posypte nasekanou petrželovou natí. Dochuťte pár kapkami olivového oleje a čerstvě mletým pepřem.
Tipy:
Saturejka, stejně jako tymián nebo majoránka mají protinadýmavé účinky. Ze stejného důvodu vždy vylijte vodu, ve které se fazolky namáčely a pro vaření použijte čerstvou.
Pokud spěcháte, můžete použít i konzervované fazole ve slaném nálevu. Počítejte však s tím, že při jejich výrobě se nikdo protinadýmavými účinky nezabýval.