Kančí ragú na červeném víně
Autor příspěvku: Iveta Kulhánková

Kančí ragú na červeném víně

Červené víno obsahuje reveratrol, který je známý pro svoje příznivé působení na srdce a cévy. Zvěřina, včetně volně žijících divokých prasat, je jedno z nejzdravějších mas vůbec. Pokud zvíře žije ve volné přírodě, hýbe se a není dokrmováno, je jeho maso bohaté na živiny a dokonce omega 3 mastné kyseliny. Jalovec příznivě působí např. při revmatismu a bolestech kloubů.

Suroviny:

(pro 4 porce)

250 g kančí plece

2 mrkve

1 petržel

1/8 středně velkého celeru

1 červená cibule

2 stroužky česneku

2 bobkové listy

4 kuličky jalovce

3 malé větvičky tymiánu

2 – 4 lžíce špaldové mouky

špetka soli

čerstvě namletý pepř (cca 4 kuličky)

olivový olej vhodný pro teplou kuchyni

80 g rajského protlaku

0,5 l sladkého červeného vína

Příprava:

1. V misce smícháme mouku, sůl a půlku nadrceného pepře. Maso nakrájíme na kousky (cca 2 x 3 cm) a zlehka ho obalíme v mouce.

2. Cibuli, česnek, petržel, mrkev i celer oloupeme a nakrájíme na malé kostičky. V kastrolu rozehřejeme olej a na mírném ohni opékáme zeleninu. Asi po 5 – 10 minutách přidáme jalovec a bobkový list.

3. Na vedlejší pánvi rozehřejeme olej a spíš zprudka na něm osmahneme maso, aby se zatáhlo a bylo krásně zlatavé. Je možné, že budeme maso opékat ve dvou várkách, aby se neslepilo a důkladně se opeklo. Opékáme zhruba 5 minut. Poté přendáme z pánve do kastrolu se zeleninou.

4. Když je všechno maso opečené a naskládané v kastrolu, přidáme rajský protlak. V pánvi mezitím ohřejeme 400 ml červeného vína, aby nám neunikly žádné chutě masa. Poté víno nalijeme do kastrolu, zamícháme a přidáme tymián.

5. Za občasného míchání a podlévání dusíme na mírném ohni asi 2 hodiny.   Podávat můžeme s divokou rýží, nebo třeba polentovými plackami.