Říjen je v Health Jamu měsícem sklizně jablek a jejich dalšího zpracování. Pokud máte vlastní zahradu a na ní několik jabloní, anebo můžete získat větší množství domácích jablek, je tento článek přesně pro Vás.
Jablka a jablečné šťávy jsou právem označovány za jeden z hlavních ovocných pilířů domácí lékárny. Obsahují široké spektrum vitamínů, minerálů a stopových prvků. Jednou z nejvýznamnějších látek obsažených v jablkách, je pektin. Ten na sebe váže v žaludku tuky a cholesterol a napomáhá jejich snadnějšímu vylučování. Jablka a jablečné šťávy posilují obranný mechanismus těla, napomáhají trávení a jsou vhodným domácím prostředkem při zažívacích obtížích (jak při zácpě, tak při průjmu). V neposlední řadě mají látky obsažené v jablcích pozitivní účinky na nervový systém. Domácí jablka můžete zpracovat na mnoho způsobů. Jedním z nich je výroba moštu. Pokud máte jablek více než malé množství, vyplatí se zajet do některé z lokálních moštáren. My jsme zajeli do vyhlášené moštárny na Dobříši a rozhodli jsme se podělit se s Vámi o tento skvělý zážitek.
Moštárnu Dobříš provozuje Český zahrádkářský svaz Dobříš už celou věčnost.
Moštárna je otevřena v období od září do listopadu vždy v sobotu od 8:00 do 12:00, po dohodě i v neděli v témže čase. Nepsaným pravidlem ovšem je, že dveře moštárny zůstávají otevřené, dokud před nimi stojí zákazník. Nemusíte se tedy bát, že by Vás úderem dvanácté hodiny nechtěli obsloužit. Díky vstřícnosti a kvalitě moštu je Dobříšská moštárna značně populární, a proto se vyplatí trochu si přivstat. Pokud přijedete „až na 8h“, může se vám snadno stát, že před Vámi bude čekat třeba i 8 podobných nadšenců, jako jste Vy. Předností této menší moštárny je, že Vám připraví mošt na počkání a navíc z jablek, která si přivezete. Pokud si tedy dáte práci a jablka předem proberete, vytřídíte nahnilá nebo jinak poškozená a umyjete je, máte jistotu, že si odvezete tu Vaši 100% ovocnou šťávu. Pokud se nechcete zdržovat mytím, mohou Vám ovoce za poplatek v moštárně umýt. A co Vás tedy čeká? Jablka, která přivezete, vysypete do připravených košů.
Ta se nejprve nadrtí na hrubou hmotu, která obsahuje veškeré části jablek. Do moštu se tak dostanou jak látky z dužiny a slupky, tak i z jader. Jablečná drť se následně zabalí do plátna na lisovacích deskách.
Desky s drcenými jablky se navrství na sebe a pak se proženou hydraulickým lisem, který z drti „vyždímá“ šťávu. Ta se sbírá do větších barelů. Můžete si přivézt vlastní a stočit si mošt do menších lahví až doma, nebo lze využít nádob moštárny a pak stočit mošt přímo na místě do menších lahví, které jste si dovezli. Objem vylisované šťávy závisí na odrůdě jablek, a tak se vyplatí, když si s sebou vezmete o nějakou tu nádobu více.
Odpad ze zpracovaného ovoce si musíte ovšem odvézt. Mějte tedy připravené pytle nebo nádoby, do kterých tento bioodpad dáte. Pokud máte kompost, jistě se Vám i tyto zbytky z moštování budou hodit.
Vzniklý mošt si můžete odvézt jako čerstvě lisovaný. Takový Vám vydrží v lednici maximálně 2-3 dny. Šťávu Vám mohou také zakonzervovat. Ta Vám pak při skladování ve tmě a teplotě kolem 5°C vydrží i několik měsíců. Preferujete-li mošt čirý, je lepší nechat jej stát ve tmě ve větší nádobě tak 3-5 dní, aby se usadil na dně kal. Pak můžete stáčet čistou šťávu. Kal není nijak závadný, mošt můžete pít i s ním. Navíc budete mít jistotu, že šťáva bude obsahovat větší obsah pektinu, jehož blahodárné účinky jsme si popsali výše. Kromě jablek lze moštovat i hrušky nebo jejich kombinaci. Někteří lidé přidávají do košů i několik kusů hroznů, pomerančů nebo červené řepy pro lepší barvu a chuť. A kolik Vás to bude stát? Cena za litr čerstvé vylisované šťávy je 5 Kč. Pokud si necháte ovoce umýt, zaplatíte 1 Kč za 1 koš ovoce. Konzervace moštu Vás bude stát 5 Kč za 10l šťávy. Moštárnu Dobříš Vám rádi doporučíme, a to jak díky skvělému moštu, který si odvezete, tak i kvůli příjemné obsluze a v neposlední řadě i celkově příjemné a přátelské atmosféře, která Vám vynahradí to brzké ranní vstávání ;-)
Kontakt a aktuality najdete na webu Českého zahrádkářského svazu.