Jak vyléčit hyperaktivitu vašeho dítěte stravou
Autor příspěvku: Kateřina Boesenberg

Jak vyléčit hyperaktivitu vašeho dítěte stravou

Syndrom hyperaktivity (ADHD) a nebo syndrom nepozornosti (ADD) jsou u dětí stále častější. A přitom se dají příznaky velice jednoduše zmírnit a nebo dokonce úplně vyřešit.

 

Feingoldova dieta byla vyvinuta doktorem Feingoldem v 70. letech 20. století. Dr. Feingold pozoroval, že příznaky dětí se syndromem hyperaktivity a/nebo nepozornosti se rapidně zhoršují po určitých jídlech. Některé potraviny totiž obsahují látky, které se v těle citlivějších jedinců chovají jako droga a dítě se pak nedokáže soustředit a nebo je hyperaktivní. A nebo obojí.

 

Barviva Mezi barviva, které by vaše dítě nemělo pozřít patří zelená 3, žluté 5 a 6, modré 1 a 2 a červené 3 a 40. Červené jsou extra špatné a je zajímavé, že hyperaktivní děti velmi přitahují. Když se jich zeptáte, který bonbon si dají, skoro vždycky sáhnou po červeném. A nebo třeba na stole u večeře nesmí chybět kečup.

 

Umělé příchutě Je jich spousta, na které vaše dítě může reagovat, ale úplně nejčastější a nejpravděpodobnější je vanilin. Většina dětí s těmito syndromy na ně reaguje. V momentě, kdy je na etiketě napsáno „příchuť“ a to i třeba přírodní (i ty jsou uměle vyrobeny v laboratoři), raději pamlsek nekupujte.

 

Konzervační látky Ďábelská trojka vyráběná z ropy se schovává pod názvy BHA (butylhydroxianisol), BHT (butylhydroxytoluen) a TBHQ (terciální butylhydrochinon). Tyto tři konzervační látky, obsažené ve spoustě dobrot (nejen pro děti), mají opět velmi negativní dopad na zdraví vašeho dítěte.  

 

Umělá sladidla Aspartam a sacharóza. Ty sice svým dětem vědomě nedáváme, ale i tak je dobré vědět, že zrovna tyto dvě sladidla (kromě toho, že jsou to známé karcinogeny) také přispívají k narušování nervové soustavy.

 

Salicyláty Salicyláty jsou obsaženy v ovoci a zelenině. V některých více (jablka, mandle, hroznové víno) a v některých méně (hrušky, banány, kešu). Ty skupiny s vysokým obsahem salicylátů jsou často problematické a způsobují předráždění a proto je třeba je vynechat. Z tohoto důvodu se dětem s tímto syndromem nedoporučuje dávat ani acylpirin, který je vyráběn právě z kyseliny acetylsalicylové.

 

Přidaný cukr, sladkosti a cukrovinky Ve Feingoldově dietě není cukr úplně zakázán, ale ve stravě dítěte nemá přidaný cukr co dělat, dětský organismus ho nepotřebuje. Dostatek potřebné energie dostane v podobě sacharidů z ovoce a zeleniny a obecně vyvážené stravy.

 

Pokud vaše dítě trpí příznaky hyperaktivity a/nebo nepozornosti doporučujeme vynechat potraviny s výše vypsanými látkami a denně dávat doplněk rybího tuku. Rybí tuk funguje jako balzám na nervy, je silně protizánětlivý a podporuje správný vývoj nervové soustavy. Pokud toto nepomůže je potřeba nechat udělat krevní testy na potravinové intolerance a alergie a otestovat veškeré přídatné látky, aby se zjistilo, která látka způsobuje tuto reakci a vypětí nervového systému.