Křečové žíly
Autor příspěvku: Kateřina Boesenberg

Křečové žíly

Varixy jsou velice časté žilní onemocnění, které trápí mnoho z nás. U někoho se jedná o tzv. „metličky“, různě rozmístěné po nohou, u někoho zase o velké vypouklé a bolavé žíly. Mezi křečové žíly patří i hemeroidy.

Křečové žíly jsou považovány za multifaktoriální civilizační chorobu. Může za ně naše genetické nastavení, životní styl ale i nutriční dysbalance.

 

Dlouhé stání

Gravitace je naším nepřítelem. Krev se z dolních končetin musí dostat zpět do srdce. Tento pohyb je přirozeně náročnější a pokud nemáme pevnou žilní stěnu a chlopně efektivně nepracují, bude docházet ke zvýšenému městnání krve v dolních končetinách a následnému roztažení žil. Pokud je potřeba, noste stahovací punčochy.

 

Kouření

Cigarety obsahují těžké kovy, které narušují strukturu a pevnost žilní stěny. Například kadmium, kterého je v cigaretách nejvíce, narušuje metabolismus zinku. Zinek je strukturální minerál a přispívá k pevnosti cév. U kuřáků je zinek nahrazován křehčím kadmiem a proto se u kuřáků varixy také daleko častěji vyskytují. Suplementace zinkem nebo funkční potraviny s jeho zvýšeným obsahem (např. dýňová semínka) by se v jejich stravě měly pravidelně objevovat.

 

Strava a nápoje

Hydratujte. Pokud nebudete pít dostatek vody, budě ji tělo zadržovat a nohy budou otékat více. Denně bychom měli vypít mezi 1,5 – 2,5 l tekutin, které nejsou močopudné. Při sportu budete potřebovat o něco více.

Nezapomínejte na 2 porce ovoce a 5 porcí zeleniny denně, kvalitní bílkovinu a zdravé tuky. Polovina vaší stravy by měla být konzumována v syrovém stavu.

Pro křečové žíly neexistují žádné specifické funkční potraviny, které by byly dostatečně efektivní. Bohužel ani tolik propagovaná pohanka neobsahuje dostatek rutinu, aby jste zaznamenali výrazné zlepšení. V tomto případě jsou lepší doplňky stravy nebo bylinné preparáty.

 

Sport, odpočinek a životní styl 

Mezi vhodné sporty pro ty, kteří mají křečové žíly patří chůze, jízda na kole, tai chi či plavání. Nevhodné jsou naopak ty, které nadbytečně dolní končetiny namáhají (běh, squash, tenis).

Sezení se zkříženýma nohama zhoršuje průtok krve v nohou a do vyšší rizikové skupiny patří i těhotné ženy a sportovci.

Nenoste těsné oblečení, které zbytečně přiškrcuje oběhový systém. To platí i o těsných kalhotách nebo vysokých podpatcích.

Denně si lehněte na zem a na 10 minut si opřete nohy o zeď.

 

Doplňky stravy a byliny

Mezi nejúčinnější doplňky ulevující od nepříjemných příznaků křečových žil a hemeroidů patří antioxidanty zvané OPC, které se získávají z kůry středomořské borovice, hroznového semínka nebo červeného vína. OPC jsou 20x aktivnější než vitamin C a 50x aktivnější než vitamin E. Snadno prostupují hematoencefalitickou bariérou, což zajišťuje jejich velmi efektivní využití.

Mezi další účinné doplňky patří bioflavonoidy diosmin a rutin, jejichž různé koncentrace se dají zakoupit v lékárnách a obchodech se zdravou výživou. Ajurdvédská adaptogenní bylina Gotu kola a náš český jírovec maďal – kaštan ve formě tablet nebo tinktury (ideálně v kombinaci) jsou zase nejefektivnější pomocníci z bylinné říše. Dubová kůra, vilín virginský a listnatec ostnitý jsou vhodné k vnější aplikaci v podobě gelu, obkladů, sedací lázně nebo krému. Pokud jsou žíly zanícené nebo bolavé (a nebo hemeroidy svědivé) nezapomeňte přidat přesličku a měsíček.