Osteoporóza se nejčastěji vyskytuje u menopauzálních žen. Ve většině případů je asymptomatická, tedy bez jakýchkoliv příznaků. Pokud se nějaký příznak objeví, nejčastěji to bývá silná bolest v zádech, z důvodu „sesedání“ obratlů. V závažnějších případech může dojít i spontánní zlomenině končetin (nejčastěji v kyčli) nebo obratlů, kde bývá ztráta kostní hmoty nejvyšší.
Normální snížení hmoty kostí je asi 2 procentní úbytek po 40 roce života.
Proč k osteoporóze dochází?
Vznik osteoporózy zahrnuje jak minerální tak i neminerální komponenty. Kost je dynamická tkáň a i přes to, že se to možná nezdá, denně dochází k jejímu udržování a remineralizaci kostního matrixu. Což znamená, že určité procento vápníku a fosforu je z kostí uvolněno (k udržování různých tělesných procesů) a následně zapracováno zpět.
Minerály, které ve vzniku osteoporózy hrají roli, jsou kromě známého vápníku a fosforu, i bor, mangan či hořčík. Jejich nedostatek nebo nerovnováha v organismu může ke vzniku osteoporózy významně přispět.
Ale začněme od začátku. Osteoporóza totiž začíná již v žaludku. Tedy pokud chceme být přesnější, nedostatek žaludečních šťáv přispívá k jejímu vzniku. Vápník totiž – aby byl správně natráven a vstřebán – potřebuje kyselé prostředí. Pokud náš žaludek a vylučování žaludečních šťáv nefunguje na 100 %, tak i vstřebání vápníku a dalších minerálních látek bude omezeno. Ti, kteří berou tablety na regulaci refluxu či kyselosti žaludečních šťáv, představují významnou rizikovou skupinu.
Mezi nejdůležitější vitaminy, které je třeba mít na paměti, patří vitamin K a vitamin D. Vitamin D dostáváme převážně z ryb a slunečního záření. A ani jednoho v České republice příliš není. Pokud nejíte tučné ryby 3 – 4x v týdnu, bude vhodnější šáhnout po doplňku stravy. Navíc vitamin D pomáhá regulovat vaši imunitu a má pozitivní vliv na dobrou náladu. Čímž se dostáváme k vnitřnímu prostředí. Faktory, které ovlivňují metabolismus vápníku ve vnitřním prostředí jsou hormony – parathyroidní hormon a opět právě aktivní forma vitaminu D, který se za hormon také pokládá. Vitamin K, přirozeně se mj. nacházející v zelené listové zelenině, kapustě, hrášku, chřestu, bazalce, tymiánu, oreganu a petrželi, synergisticky spolupracuje s vitaminem D a pomáhá tvořit kostní matrix. Vitamin K si naše tělo v případě potřeby dokáže i vytvořit.
Na co je třeba si dát pozor?
Nenutíme vás, aby se z vás stali lakto-ovo vegetariáni nebo vegani, ale je pravda, že u těchto skupin je výskyt osteoporózy výrazně nižší. Na co si ale určitě dávejte pozor jsou sladké nápoje, které obsahují kyselinu fosforečnou. Ta negativně ovlivňuje metabolismus vápníku a zabraňuje remineralizaci kostí. Dále pak na nadbytek živočišných bílkovin a opět cukr. Nadbytek cukru v jakékoliv formě a bílkovin přispívá ke vzniku OP.
Strava a životospráva
Pokud vám byla osteoporóza diagnostikována a nebo pokud vám jde pouze o prevenci, do stravy zahrňte dostatek oříšků a semínek, mastných ryb a zelené listové zeleniny. Pokud si procházíte menopauzou a nebo jste v peri-menopauzálním věku nezapomeňte na potraviny obsahující fytoestrogeny (lněná semínka, sója, fenykl, listová petržel a celer).
Jako vždy, pokud kouříte, zkuste s tím přestat.
A nezapomeňte na pravidelný pohyb, formou rychlé chůze, běhu nebo skákání přes švihadlo. Tento typ pohybu pomáhá zabudování minerálních látek do kostí. Samozřejmě v pokročilém stádiu osteoporózy tento typ pohybu nemusí být vhodný, proto nejdříve konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.